Увага! Вивчити тему "Прикметник" можна за посиланням
Тут матеріал поділений на маленькі частини. Їх треба відкривати і виконувати (слухати) по порядку. Вам буде цікаво!
Продовжити можна за наступними посиланнями:
https://video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-24/
https://video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-25/
video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-26/
Продовжити можна за наступними посиланнями:
https://video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-24/
https://video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-25/
video.novashkola.ua/3-klas/ukrainska-mova-3-klas/urok-26/
Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради
Кафедра початкової освіти
Авторська розробка
на тему «Урок роботи з дитячою книгою з
використанням стратегії «Шість капелюхів мислення»
Виконала:
Самовол Людмила Іванівна,
вчитель початкової школи
комунального закладу
«Гуляйпільський
колегіум «Лідер»
Гуляйпільської міської ради
Група 6
Запоріжжя
2019
Вступ
«Шість
капелюхів мислення» - це стратегія технології критичного мислення. Автор її –
британський письменник, психолог, спеціаліст з творчого мислення Едвард де Боно
(1985 рік) за основу прийому взяв концепцію паралельного мислення. Сенс стратегії
полягає в тому, щоб розглянути предмет
дискусії чи проблемну ситуацію з шести різних точок зору, що не залежать одна
від одної. Це дає змогу побачити предмет чи явище якнайширше та оцінити його як
з логічного, так і з емоційного боку.
Мета
роботи – створити розробку уроку з використанням стратегії «Шість капелюхів
мислення». Завданнями є створити ситуацію на уроці, яка б змусила учнів глибше
зрозуміти літературний твір, замислитися над проблемою, яку ставить автор твору
та сформувати своє особистісне ставлення до неї. Сприяти розвитку критичного
мислення у дітей.
Тема.
Сашко Дерманський. Мрія Маляки
(урок для 3 класу з
використанням технології критичного мислення «Шість капелюхів мислення»)
Мета.
Розширити знання учнів про творчість сучасного письменника Сашка Дерманського,
ознайомити учнів з уривком повісті «Маляка – принцеса Драконії». Розвивати
вміння усвідомленого читання та критичного мислення дітей, вміння складати
низки послідовних суджень з набору ключових слів, розширювати активний словник
учнів новими словами та удосконалювати вміння пояснювати значення нових слів ланцюжком
логічних висновків з власного досвіду; показати, що є мрії, здійснення яких не
залежить від людини і, навпаки, є мрії, для здійснення яких потрібно послідовно
крок за кроком виконувати певні активності; розвивати вміння дітей працювати в
групах та шукати аргументи для висловлення думки з різних сторін одного й того
ж предмета обговорення, робити висновки за прочитаним та обговореним.
Прищеплювати бажання читати сучасну дитячу літературу для задоволення та
власного розвитку.
Обладнання.
Фото сучасних українських дитячих письменників, фото їх книг, картки для
складання суджень, малюнкові шаблони для запису власних мрій, стрічки нових
слів за твором «Мрія Маляки», картки для читання в парах (читання другу), фото
варана та гармати, кольорові олівці, картки для запису рис характеру головних
героїв твору, кольорові капелюшки, «Хрестоматія сучасної української дитячої
літератури для читання в 3,4 класах» серії «Шкільна бібліотека» (видавництво
Старого Лева, Львів – 2016), відео звернення автора Сашка Дерманського до
маленьких читачів.
Хід
уроку
І.
Організація класу
Повторення правил
досягнення успіху за малюнками (Додаток 1)
Слухай
уважно!
Будь
сміливим!
Будь
активним!
Працюй
в парі!
Будь
ввічливим!
Багато
запитуй!
Мрій!
Працюй
творчо!
Багато
читай!
ІІ.
Артикуляційна розминка
1.
Розминка для язика
Вправа «Смачне варення»
(облизати повільно верхню, потім нижню губу в одному напрямку, потім в іншому).
Вправа «Доторкнися» (з
напіврозкритим ротом дотягнутися кінчиком язика спочатку до кінчика носа, потім
до середини підборіддя).
Вправа «Коник»
(клацання язичком).
2.
Робота зі скоромовкою
С.Дерманського «Всі є вдома» (Додаток 2)
3.
Читання складових таблиць (Додаток 3)
ІІІ.
Актуалізація знань учнів.
1.
Гра «Відгадай твір та його автора»
На дошці назви творів
сучасних українських дитячих письменників які діти вивчали у 2 класі, та фото
цих авторів. Учням треба з’єднати
назву твору та фото його автора. (Фото авторів у додатку 4)
Гра «Відгадай твір та
його автора»
·
…Рукасель прокинувся й одразу побачив,
що вся кімната світиться якимось незвичайним світлом. Швиденько вистрибнув з
колиски і визирнув у вікно. Те, щзо він там побачив, змусило його застрибати на
лавиці… (Галина Малик, «Вуйко Йой і Шкутильга»)
·
…- Тю, і чого б я оце зітхав і тер очі!
– раптом почула дівчинка знайомий тонкий голосок і побачила, що біля її подушки
сидить Буцик. Малий чоловічок так кумедно хитав головою, що Олянка, хоча й
образилася на нямлика, все ж не могла стримати усмішку… (Леся Воронина, «Нямлик
і балакуча квіточка»)
·
…Тишків дідусь – казкар. Він виколисує
казки в улюбленому кріслі – гойдалці, а потім записує їх у велику старовинну
книгу. Та книга – їхня родинна реліквія… (Олександр Дерманський , «Крамничка
тітоньки Мальви. Тишко»)
·
…- А я спала в цій шухлядці! –
Оксеня-сан убігла весела, щаслива і ткнула пальчиком у бороданеві «хижку». –І
мені під подушку зазирала киця Муря!.. (Марина Павленко «Домовичок
повертається»)
·
… Ось біля того озера барон і надумався
збудувати палац для своєї нареченої. Як задумав, так і зробив. Він же був
страшенно багатий. З Німеччини привіз майстрів. Невдовзі палац був готовий,
такої краси, що ні в казці сказати, ні пером описати. Усе в мармурі та золоті…
(Лариса Ніцой «Дві бабуськи в незвичайній школі, або скарб у візочку»
-
Хто «зайвий» на цих фото? (Олександр
Дерманський)
-
Чому? (Бо він - чоловік)
2.
Розширення знань про автора (Сашка
Дерманського)
Диференційована вправа
для груп.
Перша
група. За списком ключових слів склади судження про
улюблені заняття в дитинстві Сашка Дерманського.
Друга
група. За поданими словосполученнями виконати таке ж
завдання.
1
група
|
2
група
|
оси,
шершні
|
війна
з осами
|
лозина
|
бити
лозиною
|
кабачки
|
кабачки
на городі
|
город
|
кукурудзяні
лабіринти
|
кукурудза
|
дерев’яний автомат
|
лабіринт
|
бібліотечні
полиці
|
автомат
|
нові
пригоди
|
бібліотека
|
борюкатися
з братами
|
пригоди
|
нори
в сіні
|
брати
|
бабусин
малинник
|
сіно
|
лісова
стежка
|
нори
|
прекрасний
світ
|
малинник
|
мрія
літати
|
пошуки
|
|
ліс
|
|
стежка
|
|
мрія
|
Слухання історій дітей.
3.
Слухання відео звернення автора до
дітей
-
Діти, чи хотілося б вам зустрітися з самим
Олександром Дерманським?
-
До нього нам потрапити сьогодні ніяк,
але він може потрапити до нас. Для цього ми використаємо сучасні технічні
засоби і переглянемо відео звернення письменника до дітей.
ІV. Робота з літературним твором
1.
Підготовка учнів до сприймання
твору
1.1.
Робота
із заголовком твору
-
Прочитайте заголовок. Як ви розумієте
слово «мрія»? (Бажання)
-
Чи є у вас мрії?
-
Чи любите ви мріяти?
-
Намалюйте або напишіть на одному шаблоні
свою мрію. Інший шаблон поки що облиште. (Додаток 5)
Діти пишуть, малюють
свої мрії. Роботи прикріплюють на дошку ліворуч.
-
Чи знаєте ви, як здійснити свою мрію? Що
для цього треба зробити? (Діти пояснюють)
1.2.
Словникова
робота
-
А що означає слово «Маляка»? (Слухання
припущень дітей)
-
Чому це ім’я? (Бо написане з великої букви)
-
Кому воно може належати? (Діти
висловлюють припущення)
2.
Робота з І частиною твору
2.1.
Слухання
І частини твору. Читає вчитель
-
Хто ж така Маляка?
-
Перевірка сприйняття тексту. Словникова
робота.
-
Ким виявилася Маляка? (Маленькою
дівчинкою)
-
Яке справжнє ім’я дівчинки? (Марійка)
-
Чому її так називали? (Бо мала проблеми
з дикцією)
-
Що означає слово «дикція»? (Вимова
звуків, слів)
-
(Вчитель на дошці вивішує друковану
форму цього слова)
-
Як дорослі ставилися до такої проблеми
дівчинки? (Змушували її по декілька разів поспіль повторювати своє ім’я)
-
Чому вони це робили? (Бо не могли
зрозуміти)
-
Чим усе закінчилося? (Зрештою всі так і
почали називати Марійку Малякою)
-
Коли ж Марійка використовувала своє
справжнє ім’я?
(Коли підписувала свій зошит)
3.
Робота з ІІ частиною твору
3.1.
Читання
ІІ частини твору способом «читання для друга» (в парах по одному абзацу на
окремих аркушах).
-
Якою була мрія Марійки?
3.2.
Перевірка
розуміння прочитаного
-
За малюнком хрестоматії с.98 розкажіть
про Марійку:
-
Якою була Марійка? (Великою мрійницею)
-
Про що мріяла? (Стати принцесою,
покататися на драконі)
-
Що для цього почала робити? (Почала
збирати гроші у скарбничку – котика)
-
Що робила, доки збираються кошти?
(Малювала скрізь драконів)
-
Де саме дівчинка їх малювала? (На полях
зошитів, на шпалерах кімнати, на спинці татової курточки, на гарматі)
-
Яке місце вас найбільше вразило? (На
гарматі)
-
Де дівчинка її знайшла? (У бабусі на
роботі)
3.3.
Словникова
робота.
А)Робота
з текстом
-
Що означає слово «гармата»? (спеціальний
військовий пристрій для стрільби великими патронами)
-
Які ще нові слова ви зустріли, читаючи
цю частину?
-
Підкресліть нові слова у тексті:
-
зеленим – я вже зрозумів значення цього
слова
-
жовтим – ще плутаюся в значенні
-
червоним – важко запам’ятати, зрозуміти значення
-
Обговоріть у парі значення цих слів.
Б) Гра «Відгадай».
Вчитель читає значення
слова, а діти його відгадують і називають:
§ Бачити
себе у мріях… (марила)
§ Донька
царя… (принцеса)
§ Казковий
літаючий ящір… (дракон)
§ Острів,
де живуть величезні ящури… (Комодо)
§ Великі
ящури сучасного світу… (варани)
§ Військова
зброя… (гармата)
(Показ
фото варана та гармати, Додаток
4.
Робота з ІІІ частиною твору
4.1.
Самостійне
читання ІІІ частини твору.
-
Про кого ця частина? Що нового ви
дізналися про Марійку?
4.2 . Перевірка розуміння
прочитаного способом вибіркового читання, відповідаючи на запитання словами
тексту.
-
Де зараз працює бабуся? (В музеї)
-
Що саме вона там робить? (Продає квитки)
-
Ким і де вона раніше працювала? (У школі
вчителем)
-
Чому довелося змінити роботу? (Бо
настала пенсія)
-
Що таке «пенсія»? (Відпочинок за віком)
-
Якою вчителькою була бабуся? (Дуже
любила дітей)
-
Як до неї ставилися діти? (Дуже любили)
-
Що зробили учні, щоб залишити свою
вчительку у школі? (Ходили до директора з таким проханням)
-
Чи погодився директор залишити її? (Так)
-
Чому ж бабуся не залишилася у школі? (Бо
дуже розхвилювалася і захворіло серце, за станом здоров’я не змогла там працювати)
-
Чому вона не захотіла сидіти вдома? (Бо
звикла бути серед людей, дітей)
-
Про яку мрію Маляки ви дізналися з цієї
частини? (Про те, щоб бабуся стала здоровою і повернулася до школи)
-
Чи знає Марійка, як здійснити цю мрію?
Чи може щось для цього зробити? (Ні)
-
Чи є у вас така мрія, здійснення якої
від вас не залежить? Напишіть або намалюйте її на другому шаблоні і прикріпіть
на дошку праворуч.
-
Чи може хтось з вас назвати таку мрію?
-
Який висновок можна зробити про наші
мрії? (Є мрії, до здійснення яких ми можемо поступово прийти, це залежить
цілком від нашого бажання, працелюбності, наполегливості. А є бажання,
здійснення яких від нас не залежить. Ми можемо лише деякими діями (подумки,
добрим словом, ніжною згадкою) втішити себе чи іншу людину.)
V. Закріплення вивченого. Осмислення
твору.
1.
Характеристика рис героїв
-
Розділимося на групи. Знайдіть у себе на
партах геометричні фігурки. Погляньте на колір. У кого фігурка жовтого кольору,
той записує риси бабусі, а в кого фігурки червоно кольору, той згадує риси
Марійки. Об’єднайтеся
у групи за фігурками: кружечки до кружечків, квадрати до квадратів і т.д.)
Робота в групах по
визначенню на картках основних рис Марійки та бабусі. Коментування своїх
відповідей. Аргументація словами твору або діями героїв у творі. (Шаблони для
роботи у додатку 6)
2.
Осмислення твору. Творча робота.
Метод «Шість капелюхів мислення»
-
Знову розділимося на групи. Погляньте на
свої фігурки. Вони різної форми. Об’єднайтеся
у групи за формою фігурки: кружечки до кружечків, квадрати до квадратів і т.д.)
-
Виберіть собі (кожна група для себе)
один капелюшок та візьміть завдання
відповідного кольору у конверті на столі вчителя. Обговоріть відповіді та
делегуйте одного члена групи для відповіді.
Черговість відповідей
кожної групи:
Білий
капелюшок – вибрати і назвати лише факти, нові слова, які
зустрілися у творі.
Чорний
капелюшок – розкажіть про ризики та загрози, що можуть бути,
коли мрія Маляки стати принцесою та покататися на драконі здійснюється.
Жовтий
капелюшок – уявіть, що мрія Маляки здійснилася. Ким вона може
стати, як зміниться її життя, що вона зможе тепер зробити?
Червоний
капелюшок – що відчувала Марійка до здійснення бажання і як
змінять її почуття, коли ці бажання здійсняться?
Зелений
капелюшок – що може статися в житті Марійки, або як треба
змінитися, ким стати, щоб мрії стали реальними і могли здійснитися?
Синій
капелюшок – що корисного ви дізналися з твору? Як це може
змінити ваше життя? Про що твір змусив вас замислитися?
VІ. Рефлексія.
-
Чи сподобався вам новий твір?
-
Як називається вся повість, прочитайте в
підручнику (хрестоматії) на с.99. Можливо, хтось захоче прочитати всі пригоди
Маляки і зможе таки дізнатися про те, чи здійснилася мрія дівчинки.
-
А
зараз допоможіть, будь ласка, створити плакат для учнів, які ще не читали
творів Олександра Дерманського:
«Любі друзі!
Читайте твори …
Це допоможе вам …
Це навчить вас …
Це змусить
замислитись над …(про…)
Це розвине у вас …
Це зробить ваше
життя …
|
-
Дякую за роботу.
Висновок
Використання
прийому «Шість капелюхів мислення» вчить дітей:
·
бачити й вибирати факти, нові слова
·
оцінювати ризики та бачити загрози
певної поведінки головного героя
·
уявляти і бачити перспективи розвитку
подій та їх вплив на майбутнє життя героя повісті
·
змусило уявити почуття героя на різних
етапах розгортання подій
·
оцінювати можливості та ставити певні
послідовні завдання для здійснення власної мрії
·
порівнювати своє життя, власні проблеми
з життям та проблемами головного героя твору, робити висновки щодо власного
майбутнього
·
вдумливо читати літературу, розуміти не
лише зміст, а й проблеми, які піднімають автори у своїх творах
·
мислити критично
·
розуміти, що кожна людина сприймає один
і той же твір по-різному, їх висновки можуть не співпадати з твоїми, але дають
змогу побачити те, на що ти не звернув уваги і краще зрозуміти як твір, так і
себе самого.
Використання
цієї гри розвиває мислення не лише учнів, а й учителя, дозволяє краще розуміти
дітей, а інколи і літературний твір, бо діти можуть побачити і відчути те, чого
дорослі не помічають. Розвиток критичного мислення веде до розвитку творчого
потенціалу. Тому такий прийом варто використовувати, особливо на уроках
читання.
Список використаних джерел
1. Навчаємо
мислити критично: посібник для вчителя – Дніпро: Ліра, 2016.
2.
Основи критичного мислення: навчальний
посібник для учнів / О.І. Пометун, Л М. Пилипчатіна, І.М. Сущенко, І.О.Баранова
– К.: Видавничий дім «Освіта», 2016. – 192с.
3.
Перлинка: книга з літературного читання:
додаток до підручника «Літературне читання» для 2 класу/Віра Науменко. – 6-те
вид. – Київ: Генеза, 2018. – 144с.
4.
Хрестоматія сучасної української дитячої
літератури для читання і 3, 4 класах серії «Шкільна бібліотека»/ укладач, автор
передмови Стус Т.В. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 192с.
Група 1. Гриби: …
Картки для роботи в парах
КЗ
«Гуляйпільський колегіум «Лідер» Гуляйпільської міської громади
Засідання обласної творчої групи «Формувальне
оцінювання в початковій школі»
Казка про осінь
(українська мова, 2 клас)
Підготувала:
Самовол Людмила
Іванівна
вчитель
початкових класів
Гуляйпільського
колегіуму «Лідер»
Гуляйполе
2018р.
Тема. Казка про осінь. Тематичні групи слів.
Розподіл слів на тематичні групи за певними ознаками. Складання рядів слів за
певною змістовою ознакою. Слова, протилежні за значенням. Значення, вимова і
написання слова «диван».
Мета. Розширити
знання дітей про значення слів: вправляти у розподілі слів на тематичні групи
за певними ознаками, складати ряди слів за певною змістовою ознакою.
Удосконалювати вміння добирати слова, протилежні зазначенням, спільнокореневі
слова. Узагальнити знання учнів з теми «Природа восени».
Розширити словник учнів, ввести словникове
слово «диван». Сприяти розвитку уваги, уяви, мислення дітей. Формувати вміння
адекватно оцінювати свою роботу. Привчати до вміння бачити навколо себе красу
природи восени.
Тип
уроку:
удосконалення знань та вмінь з теми «Значення слова», узагальнення знань з теми
«Природа восени», інтегрований урок.
Обладнання: підручник
«Українська мова, 2 кл.» (Захарійчук), картки для групової роботи, картки для
роботи в парах, малюнок дивану та стрічка зі словом «диван», електронна
презентація уроку, відео з музичною паузою.
Хід уроку
І.
Мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда.
- Діти, чи любите ви казки?
- Я теж їх люблю, от і вирішила сьогодні
розказати вам казку про… А втім, спробуйте відгадати це самі.
2.Робота із загадкою.
Коли вона
загляне в сад,
Наллється соком
виноград,
І пізні яблука
ранет
Солодкі стануть,
наче мед.
Як помандрує по
гаях
З чарівним пензлем
у руках,-
Все розмалює на
путі,
Берізки стануть
золоті!
І ми її уклінно
просим:
§
Заходь
у гості, щедра… (Осінь)
(Показ слайду:
фото осіннього пейзажу)
- Так, це осінь. Чому її називають
щедрою? (Бо восени достигають овочі, фрукти, насіння – люди збирають врожай)
- Так про кого ж буде казка? (Про осінь)
3. Каліграфічна хвилинка.
Ос, нь, осінь
4. Утворити і записати спільнокореневі
слова до нього.
Осінь – осінній, восени.
ІІ.
Організація класу.
1.
Читання
девізу уроку:
Осінь любить
працьовитих,
З ними дружбу
вона водить.
До лінивих у
комори
Осінь в гості не
заходить.
§
Чи
можна сьогодні лінуватися? (Ні)
2.
Правила
роботи на уроці.
§
Пригадаємо
правила роботи на уроці:
ü
Слухати,
не перебиваючи
ü
Піднімати
руку для відповіді.
ü
Відповідати
чітко, швидко (Подумай – тоді говори)
ü
Поважай
думку інших
ü
Підтримуй
і допомагай товаришу
3.
Оголошення
правил слухання казки.
§
Слухаючи
казку, ми пригадаємо все, що вчили про
цю пору року на уроках природознавства, будемо допомагати осені добирати слова,
протилежні за значенням, групувати слова за певною змістовою ознакою,
розподіляти слова за певними тематичними групами. А ще осінь для вас подарує
нове слово. Тож, починаємо…
ІІІ.
Розвиток й удосконалення знань з теми «Значення слова».
- Якось завітала у наш край
красуня Осінь. Легенький вітерець вів її за собою, всю дорогу пустував і в
результаті ось які ознаки своєї присутності побачила навкруги гостя.
1. Робота з деформованим текстом.
Заміна слів на слова протилежні за значенням. Робота в парах на картках.
- Прочитайте текст. Чи правильно тут
описані ознаки осені? (Вони на зелених листочках). У вас є набір слів на жовтих
листочках. Замініть зелені листочки на жовті і прочитайте, що тепер вийшло.
Осінь
Шурхотить зелене листя під вітром, шепоче свої весняні казки. Пробуджується , слухаючи їх, соковита
волога трава. Прилітають у
вирій спокійні птахи. А вітер кружляє і
кружляє серед дерев, гублячи собі
втіхи.
( Юрій Ярмиш)
Набір слів у кожної пари учнів:
Багряне,
осінні, завмирає, зів’яла, відлітають, стривожені, шукаючи.
- Як називаються пари слів,
які ви заміняли? (Слова, протилежні за значенням)
- На зворотній стороні
тексту слова з жовтих листочків записані в правильному порядку. Перевірте свою
роботу та оцініть відповідним кружечком)
- Довго милувалася Осінь природою. Згадала своїх синів – місяців.
2.
Утворення тематичної групи слів.
-
Назвіть і запишіть у зошит назви осінніх місяців
(Осінні
місяці: вересень, жовтень, листопад. – Показ слів у стрічках на дошці для
самоперевірки)
- А про своїх синів вона чула від людей таке:…
3.
Робота з прислів’ями.
- Прочитайте прислів’я, поясніть їх значення. Доберіть до
підкреслених слів протилежні за значенням та запишіть ці пари у зошит. (На
дошці працює один учень)
§ Не жаркий
вересень, та щедро годує.
§ Як листя жовтіє,
то поле смутніє.
§ Листопад день вкорочує,
до ночі доточує.
(Запис: Жаркий –
холодний, щедро – скупо, смутніє – радіє, вкорочує – продовжує, або доточує)
-
Пішла Осінь гаєм, лісом, садом… Скрізь, де не пройде, залишає
для нас свої дарунки.
4.
Робота в групах.
-
Кожна
група отримує свій текст, який треба прочитати, а потім виписати в зошит слова:
1 гр.: назви грибів, 2 гр. : назви фруктів, 3 гр.: назви ягід.
-
Група,
яка готова відповідати, піднімають руки до купи.
Група 1. Гриби: …
Жовтень
пензликом мандрує.
Все
довкола він фарбує:
Сироїжки
та опеньки,
Грузді,
рижики маленькі,
І
дерева у лісочку,
І
калину у садочку;
Й
трави, й квіти запашні –
Хоч
яскраві, та сумні…
Ольга Данилко
Група 2. Фрукти: …
Вже
опустіли від хлібів поля. Земля йде на спочинок. Тихенько співає вітер свою
осінню пісню. А в садах ще красуються червонобокі яблука. Медовим ароматом
пахнуть груші, синіють між зеленим листям товстобокі сливки, звисають великі
грона винограду.
Група 3. Ягоди: …
Чого тільки не знайдеш у лісі восени!
Справжнісінька комора природи. Під ніжними променями сонця блищить чорна
бузина, розчервонілися соковиті плоди барбарису, калини, шипшини, кизилу,
синьо-сизі терпкі ягоди глоду.
(Для кожної
групи є перевірний аркуш, де виписані всі необхідні слова. Кожна група
перевіряє власну роботу. і ставить кружечок відповідного кольору в чек – листі)
-
Завітала Осінь і до птахів. Ось що там відбувалося…
5.
Робота з підручником (вправа 2, с.62). Усно.
-
Прочитайте
текст і доповніть речення: Дуже рано відлітають:… (шпаки, ластівки, соловейки,
зозулі)
-
Розгляньте
малюнок до вправи і назвіть осілих птахів. (Сороки, горобці, …)
-
Стомилася Осінь. Пішла вона до парку й замилувалася красенем
дубом. Його розлоге гілля було вкрите брунатним листям. Навкруги розносилося
його тихе шарудіння. Міцне коріння дуба випиналося із землі, густо вкритої
рудим листям та жолудями.
-
Чому Осінь замилувалася дубом?
-
Якого кольору було його листя? (брунатне та руде)
-
Дуб помітив, що Осінь стомилася і запросив її сісти відпочити.
-
Так у тебе ж і сісти ніде, - сказала Осінь. У парку вже й листя мало
залишилося. Тоді дуб стрепенувся, змахнув своїм гіллям, натрусив листя, змахнув
ще раз – і Осінь побачила маленький, зручний, м’який…
6. Словникова
робота.
- Зберіть слово
з розсипаних букв. (а, в, и, н, д) – Диван.
- Запишіть це
слово у зошит, поставте наголос.
- Для чого
використовують диван?
- До якої групи
слів ми його віднесемо? (Меблі)
- Які ще меблі
ви знаєте?
7. Інструктаж до
виконання д\з: впр.3, с.63
-
Осінь сіла і задрімала. А коли прокинулася, зрозуміла, що пора вже додому.
Скоро зима.
ІV. Підсумок
уроку.
-
Чи
сподобалася вам казка?
-
Закінчіть
речення:
§ На уроці я пригадав…
§ Я запам’ятав…
§ Я навчився…
§ Я дізнався…
§ Мені
сподобалося…
§ Треба ще
повторити…
-
Дякую
за роботу, сподіваюся, що контрольну роботу з природознавства завтра всі
напишуть добре.
Картки для роботи в групах
Жовтень
пензликом мандрує.
Все
довкола він фарбує:
Сироїжки
та опеньки,
Грузді,
рижики маленькі,
І
дерева у лісочку,
І
калину у садочку;
Й
трави, й квіти запашні –
Хоч
яскраві, та сумні…
Ольга Данилко
Група 2. Фрукти: …
Вже
опустіли від хлібів поля. Земля йде на спочинок. Тихенько співає вітер свою
осінню пісню. А в садах ще красуються червонобокі яблука. Медовим ароматом
пахнуть груші, синіють між зеленим листям товстобокі сливки, звисають великі
грона винограду
Група 3. Ягоди: …
Чого тільки не знайдеш у лісі восени!
Справжнісінька комора природи. Під ніжними променями сонця блищить чорна
бузина, розчервонілися соковиті плоди барбарису, калини, шипшини, кизилу,
синьо-сизі терпкі ягоди глоду.
Осінь
Шурхотить зелене листя
під вітром, шепоче свої весняні казки. Пробуджується , слухаючи
їх, соковита
волога трава. Прилітають у
вирій спокійні птахи. А вітер кружляє і
кружляє серед дерев, гублячи собі втіхи.
До уроку читання
Катерина Міхаліцина
Катерина
Міхаліцина (1982) - поетка, перекладач, редактор. Вона є
володаркою премій конкурсів «Гранослов», «Привітання життя», «Смолоскип».
ЇЇ вірші, проза та переклади друкувалися в різноманітній періодиці, зокрема у
«Радарі», «Золотій Пекторалі» («Занепад брехні» О. Вайлда, есеї, поезія),
«Кур’єри Кривбасу» («Знак на стіні» В. Вулф, «Автостопник» Дж. Морісона),
театральному журналі «Коза» («Свята куртизанка» О. Вайлда), «Українській
літературній газеті». Поезія увійшла до антологій «Червоне і чорне: 100 поеток
ХХ століття», «Шоколадні вірші про кохання», «Нова українська поезія», «М’якуш:
антологія української смакової поезії», «На каву до Львова».
ПАВУК-ЛОСКОТАЙ
Жив у кутику павук.
Мав аж цілих десять рук.
Дві — щоб плести павутини
І робити з них перини.
Дві — щоб пензлики тримати
І картини малювати.
Ще дві — щоб узять за вушко
Найулюбленішу кружку,
Попивати з неї чай
Той, що зветься «Не скучай!»
Й жонглювати обручами
Вже наступними руками.
А от п'ята пара рук —
Так схотів собі павук —
Щоб дітисьок лоскотати,
Смішки різні наганяти
І на п'ятки, й на бочок.
Ось такий він павучок!
Мав аж цілих десять рук.
Дві — щоб плести павутини
І робити з них перини.
Дві — щоб пензлики тримати
І картини малювати.
Ще дві — щоб узять за вушко
Найулюбленішу кружку,
Попивати з неї чай
Той, що зветься «Не скучай!»
Й жонглювати обручами
Вже наступними руками.
А от п'ята пара рук —
Так схотів собі павук —
Щоб дітисьок лоскотати,
Смішки різні наганяти
І на п'ятки, й на бочок.
Ось такий він павучок!
СОНЕЧКО БАВИТЬСЯ
Сонечко весняне,
хоч іще й заспане,
має теплі пальчики
хмаророзганяйчики.
Ніжно дивиться згори
і на щічках в дітвори
вицятковує промінням
золотаве ластовиння.
Потім стукає у шибки
і пускає жовті рибки
на фіранки й килими.
Знак усім: кінець зими!
хоч іще й заспане,
має теплі пальчики
хмаророзганяйчики.
Ніжно дивиться згори
і на щічках в дітвори
вицятковує промінням
золотаве ластовиння.
Потім стукає у шибки
і пускає жовті рибки
на фіранки й килими.
Знак усім: кінець зими!
ХТО У
ХАТІ НАЙМУДРІШИЙ
«Хто живе у морі синім?»
—
Яся всіх питає нині.
«Може, слон з кільцем у вусі?» —
пригорнулась до бабусі.
«Чи тюлень, веселий з виду?» —
не дає проходу діду.
«Може, крокодил кирпатий?» —
запитала Яся в тата.
«Чи дракон з трьома рогами?» —
Яся тулиться до мами.
Та дорослим тільки смішки,
аж Ясуні прикро трішки.
Каже: «В братика спитаю,
він усе на світі знає,
і серйозніший за вас,
бо вже ходить в другий клас!»
Яся всіх питає нині.
«Може, слон з кільцем у вусі?» —
пригорнулась до бабусі.
«Чи тюлень, веселий з виду?» —
не дає проходу діду.
«Може, крокодил кирпатий?» —
запитала Яся в тата.
«Чи дракон з трьома рогами?» —
Яся тулиться до мами.
Та дорослим тільки смішки,
аж Ясуні прикро трішки.
Каже: «В братика спитаю,
він усе на світі знає,
і серйозніший за вас,
бо вже ходить в другий клас!»
З
книги "Про драконів і щастя"
Мама діток колисала
І все думала-гадала,
Як би їх ото назвати?
Тато теж ходив по хаті
І все думав і гадав,
Як би він малих назвав?
Бо негоже драконятам
Безіменними зростати.
А росте драконеня
Щохвилини, не щодня…
Тиждень голови ламали,
Врешті так дітей назвали:
Радракончик, Брадракон,
Довгохвостий Кракослон,
Раслонюня, Браслонійка
І мала Кракононійка.
І все думала-гадала,
Як би їх ото назвати?
Тато теж ходив по хаті
І все думав і гадав,
Як би він малих назвав?
Бо негоже драконятам
Безіменними зростати.
А росте драконеня
Щохвилини, не щодня…
Тиждень голови ламали,
Врешті так дітей назвали:
Радракончик, Брадракон,
Довгохвостий Кракослон,
Раслонюня, Браслонійка
І мала Кракононійка.
Тато діток хап і лап.
Попід пахви, в оберемок,
Та ніяк він не збере їх -
То донька втече, то син,
То їх троє, то один.
«Чий це хвіст? А чий животик?
Ой, рятуйте! Де ти? Хто ти?
Звідки в тебе лапа п'ята?!
Пожалійте, діти, тата...»
Ну й зморився наш дракон,
Бідолашний Носослон.
Попід пахви, в оберемок,
Та ніяк він не збере їх -
То донька втече, то син,
То їх троє, то один.
«Чий це хвіст? А чий животик?
Ой, рятуйте! Де ти? Хто ти?
Звідки в тебе лапа п'ята?!
Пожалійте, діти, тата...»
Ну й зморився наш дракон,
Бідолашний Носослон.
Комментариев нет:
Отправить комментарий